Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

برنامه‌هایی برای احتمال عدم توافق ایران و آمریکا آماده می‌شود یکی از آنها امضای یک توافق جداگانه‌ با مفادی متفاوت از برجام است همچنان آماده ایم که مذاکرات را از سر بگیریم؛ اگر فکر می‌کردیم که دستیابی به توافق ممکن نیست، این کار را نمی‌کردیم

رابرت مالی: سرنوشت برجام یک علامت سوال بزرگ است

بورس24 : رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، گفته است که آینده توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام با «علامت سوال بزرگی» روبرو است.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی با پولیتیکو گفت به دلیل عدم تعامل ایران٬ مساله بازگشت به توافق چند جانبه بین‌المللی برجام «چیزی نیست که ما بتوانیم آن را کاملاً کنترل کنیم.»

رابرت مالی گفت اگر در ماه‌های آینده ایران و آمریکا نتوانند به توافقی دست یابند٬ تیم ما در حال آماده کردن برخی برنامه‌ها (و طرح‌ها) جهت وضعیت‌های احتمالی است.

او اضافه کرد، یکی (از طرح‌ها) این است که تهران و واشینگتن یک توافق کاملا جداگانه‌ای را امضا کنند که دارای مفاد متفاوتی با توافق کنونی(برجام) باشد. (طرح ) دیگر این است که پاسخ‌های تنبیهی با همکاری متحدان اروپایی (علیه ایران) اعمال شود.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران توضیح بیشتری در خصوص این اقدامات تنبیهی ارائه نکرده است.

رابرت مالی در این مصاحبه حاضر نشده است به پرسش درباره اینکه چند درصد احتمال دارد آمریکا به برجام برگردد، پاسخ دهد.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران تاکید کرد، اگر به شما یک درصدی بدهم، این موضوع کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

او با این حال تصریح کرد٬ متغیرهای نامعلوم این است که ایرانی‌ها چه کارهایی را انجام خواهند داد و چه کارهایی را انجام نخواهند داد.

رابرت مالی گفته است، ما آماده ایم که مذاکرات را از سر بگیریم٬ یعنی اگر فکر می‌کردیم که (دستیابی به توافق) ممکن نیست، این کار را نمی‌کردیم.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در ادامه اظهار داشت که تاخیر به وجود آمده در مذاکرات احیای برجام به دلیل عدم اعتمادی است که در جریان کارزار «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ به وجود آمده و همچنین دوره انتقالی دولت در ایران است.

رابرت مالی در ادامه این مصاحبه خود گفته است، اما داشتن علامت سوال (درباره سرنوشت برجام) کاملاً توجیه دارد، چرا که اگر تاکنون به (توافق) نرسیده‌اید، گفت‌وگوها به درازا کشیده می‌شود. اگر برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت داشته باشد و ایران همچنان به برداشتن گام‌های تحریک‌آمیز هسته‌ای ادامه دهد، تازه اگر به فعالیت‌های تحریک‌آمیز منطقه‌ای این کشور اشاره‌ای نکنیم، این، ما را به سمت دیگری هدایت می‌کند٬ یعنی از (دستیابی به ) توافق دور می‌شویم.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران همچنین اظهار داشت٬ این حداقل ما را نسبت به این واقعیت آگاه می‌کند که این یک توافق قطعی نیست، این پرسش مشروعی است که آیا قادر هستیم (به توافق) بازگردیم و این که آیا باید برای دنیایی آماده شویم که در آن ایران قصد ندارد حداقل نه به صورت واقع بینانه وارد (توافق برجام شود).

منبع: انتخاب

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 23
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 26
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24