Bourse24 Ads 235

Bourse24 Ads 220
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 215
تبلیغ بورس24

یادداشتی از علیرضا ناصر پور معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در لینکدین با توجه به این که در مراحل مختلف پیگیری اصلاح بند «س»، حتی مخالفان اصلاح بند نیز با حداقل بخشی از اصلاحات موافق بودند و در خصوص برخی موارد بیان می داشتند که: اصولا هدف بند «س» فلان حوزه نبوده است ، به نظر می رسد پیشنهاد بندهایی در این سطح از اهمیت در قوانین در بدو امر بدون توجه و بررسی کافی ابعاد و نتایج مختلف آن بعضا می تواند تبعاتی علاوه بر نتایج مورد انتظار پیشنهاد دهنده، داشته باشد که حتی مورد نظر اولیه طراح نیز نبوده . لذا بهتر است ساز و کاری در دولت و مجلس پیش بینی شود که قوانین دائم و دارای سطح اثر گسترده ترجیحا در قوانین بودجه سالانه تخصیص نخورند و هرگونه دخل و تصرف منوط به اصلاح قانون اصلی با اخذ نظرات تمامی فعالان اقتصادی و بررسی دقیقتر ابعاد آن باشد. اگرچه که پس از أخذ و استماع همه نظرات، در نهایت صلاحیت و اختیار قانونی تصمیم گیری با نهاد قانون گذار کشور است. در پایان، اصلاح این بند اولین چالش بازار سرمایه در حوزه قانون گذاری مجلس یا سیاست گذاری دولت نبوده و بدون شک آخرین مورد نیز نخواهد بود، اگرچه اصلاح این بند بلافاصله پس از ابلاغ قانون بودجه و در بازه زمانی کوتاهی به نسبت عرف قانونگذاری در کشور صوت پذیرفت ولی باتوجه به گستردگی اثر این بند برای بازار سرمایه و حساسیت بازار سرمایه نسبت به کوچکترین خبرها، شایعات، نطق ها، اعلام نظرها، مخالفت ها، موافقت ها، و... این فرایند به ظاهر کوتاه از نظر اهالی بازار مانند ماراتنی بود که خط پایان نزدیک می شود.

ماراتن بند «س»

روز جاری پس از هفته ها کش و قوس، رفت و برگشت، پیگیری، تبادل نظرات موافق و مخالف و رایزنی های بسیار با ارکان مختلف دخیل در فرایند قانون گذاری، بند س تبصره 6 قانون بودجه سال 1403 کل کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح شد و در صورت تأیید نهایی شورای نگهبان تبدیل به قانون خواهد شد.

بدون تردید این مهم با دلسوزی نمایندگان مؤثر در مجلس شورای اسلامی به خصوص کمیسیون های اقتصادی، جهش و رونق تولید ، برنامه و بودجه و با همراهی وزارت امور اقتصادی و دارایی و در نهایت، نظر مثبت اکثریت نمایندگان محترم به انجام رسید.

در این میان تلاش ها و پیگیری های ارکان بازار سرمایه، تشکل های فعال در حوزه بازار سرمایه و تولید کشور و فعالان بازار در پیشبرد این امر بسیار مؤثر بوده است.

توجه به این نکته ضروری است؛ برخی از معافیت های حوزه بازار سرمایه از جمله ماده 143 مکرر قانون مالیات های مستقیم و مواد 11 و 12 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، اصولا به معنای ایجاد یک ترجیح و یا امتیاز مالیاتی برای گروهی خاص نیست، بلکه بدون وجود این معافیت ها بسیاری از اقدامات در فرایند انتشار اوراق و تامین مالی و فعالیت مدیریت دارایی منطق اقتصادی خود را از دست می دهد، کما اینکه در سختگیرانه ترین سیستم های مالیاتی دنیا نیز این موارد مورد توجه قانون گذار و سیاست گذار اقتصادی قرار گرفته است.

حتی در خصوص مواردی که منظور قانونگذار ایجاد یک ترجیح مالیاتی یا امتیاز مالیاتی بوده که شامل موارد متعددی در قانون مالیات های مستقیم و سایر قوانین است، باید به دلیل ایجاد هر یک از این معافیت ها و هدف سیاستگذار از ایجاد این ترجیح توجه داشت و تبعات حذف هر یک از آن ها را به صورت کارشناسی و عمیق مورد بررسی قرار داد، زیرا حذف دفعی این معافیت ها منطق سرمایه گذاری های آتی را با اخلال مواجه می کند.

با توجه به این که در مراحل مختلف پیگیری اصلاح بند «س»، حتی مخالفان اصلاح بند نیز با حداقل بخشی از اصلاحات موافق بودند و در خصوص برخی موارد بیان می داشتند که: "اصولا هدف بند «س» فلان حوزه نبوده است"، به نظر می رسد پیشنهاد بندهایی در این سطح از اهمیت در قوانین در بدو امر بدون توجه و بررسی کافی ابعاد و نتایج مختلف آن بعضا می تواند تبعاتی علاوه بر نتایج مورد انتظار پیشنهاد دهنده، داشته باشد که حتی مورد نظر اولیه طراح نیز نبوده . لذا بهتر است ساز و کاری در دولت و مجلس پیش بینی شود که قوانین دائم و دارای سطح اثر گسترده ترجیحا در قوانین بودجه سالانه تخصیص نخورند و هرگونه دخل و تصرف منوط به اصلاح قانون اصلی با اخذ نظرات تمامی فعالان اقتصادی و بررسی دقیقتر ابعاد آن باشد.

اگرچه که پس از أخذ و استماع همه نظرات، در نهایت صلاحیت و اختیار قانونی تصمیم گیری با نهاد قانون گذار کشور است.

در پایان، اصلاح این بند اولین چالش بازار سرمایه در حوزه قانون گذاری مجلس یا سیاست گذاری دولت نبوده و بدون شک آخرین مورد نیز نخواهد بود، اگرچه اصلاح این بند بلافاصله پس از ابلاغ قانون بودجه و در بازه زمانی کوتاهی به نسبت عرف قانونگذاری در کشور صوت پذیرفت ولی باتوجه به گستردگی اثر این بند برای بازار سرمایه و حساسیت بازار سرمایه نسبت به کوچکترین خبرها، شایعات، نطق ها، اعلام نظرها، مخالفت ها، موافقت ها، و... این فرایند به ظاهر کوتاه از نظر اهالی بازار مانند ماراتنی بود که خط پایان نزدیک می شود.

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


Bourse24 Ads 193


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 143
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 188
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 206
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 208
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24