Bourse24 Ads 119

دانشمندان بی‌ شماری آمدند و رفتند اما نام «توماس آلوا ادیسون» به عنوان بزرگ ‌ترین مخترع قرن بیستم در تاریخ ثبت شده است.
درست 100 سال پیش در سال 1912، توماس ادیسون در مصاحبه با روزنامه «میامی متروپولیس» در مورد یك قرن بعد پیش‌ بینی ‌هایی انجام داده بود. شاید خواندن پیش بینی‌ های این كاشف الكتریسیته برای سال 2012 خالی از لطف نباشد.


ادیسون پیش بینی كرده بود قطارهای بخار به كلی منسوخ شده و الكتریسیته به عنوان نیروی محرك اصلی قطارهای قرن 21 جایگزین شود. این مخترع بزرگ مسافرت هوایی را یكی از راه‌های رایج سفر در سال 2011 اعلام كرده بود: «وسایل نقلیه ‌ای كه سرعت شان در آسمان به بیش از 200 مایل در ساعت خواهد رسید به انسان ‌ها امكان می ‌دهد صبحانه را در لندن بخورند در پاریس قرارداد تجاریشان را امضا كنند و شام در خانه شان باشند.»

ادیسون در عصری به دنیا آمد كه اصلی ‌تری مصالح ساخت و ساز خانه ‌ها چوب بود. او پیشگویی كرده بود كه فولاد به شدت ارزان و فراوان می ‌شود و به شكل گسترده در عملیات عمرانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد:«‌آهن و فولاد به مصالحی قابل حمل و سبك تبدیل می‌ شوند. كودكان قرن 21 در گهواره‌ هایی فولادی می‌ خوابند و پدران ‌شان روی صندلی‌ های فولادی می ‌نشینند و مادران ‌شان از تزئیناتی كه از آهن ساخته شده ‌اند، اما شباهت بسیاری به چوب ماهون یا فندق دارند لذت می ‌برند.»

البته درست نیست كه بخواهیم صحبت ‌های یك دانشمند بزرگ را جور دیگری نشان بدهیم اما عین كلمات ادیسون درباره كتاب ‌های آینده این بود:«كتاب‌ هایی به قطر چهار سانتی متر شامل هزاران صفحه هستند كه معادل صدها جلد كتاب می ‌شود».

شاید با كمی اغراق بتوان گفت، ادیسون اختراع كتابخوان‌ های الكترونیكی امروزی و رایانه‌ های لوحی مثل «آی- پد» را پیش ‌بینی می ‌كرد اما جالب ترین پیشگویی مخترع لامپ و گرامافون در مورد طلا بود. او باور داشت، طلا هرگز ارزش و اعتبارش را از دست نمی ‌دهد: « طلا سالیان سال به زندگی تجملی ‌اش ادامه می ‌دهد. اما روزی می ‌رسد كه شمش ‌های طلا مثل همین سكه ‌های كم ارزش در دسترس همگان باشد.» پیش از اینكه به فراوانی شمش ‌های ‌طلا اعتراض كنید، باید بدانید كه سال هاست دستگاه‌ های خودپردازی وجود دارند كه به جای پول نقد به مشتریان شمش طلا می ‌دهند. 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 111
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24