Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

با توجه به الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت که از ١٠ روز قبل با بخشنامه‌ ای همه کارخانجات سیمان را ملزم کرده که محصول خود را از طریق بورس کالای ایران ارائه کنند، در واقع روند عرضه سنتی سیمان که ٨٨ سال در کشور جاری بوده، به روند شفاف و ارائه در بورس تغییر پیدا می‌ کند...

دبیر انجمن صنعت سیمان: عرضه سیمان در بورس رویه ٨٨ ساله را تغییر می دهد

بورس24 : دبیر انجمن صنعت سیمان با بیان اینکه با عرضه سیمان در بورس کالا، روند سنتی 88 ساله عرضه سیمان تغییر می‌کند، گفت: در حال حاضر حدود 93 درصد کارخانجات سیمان محصول خود را در بورس ارائه می‌ کنند.

به گزارش فارس، با توجه به الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت که از 10 روز قبل با بخشنامه‌ ای همه کارخانجات سیمان را ملزم کرده که محصول خود را از طریق بورس کالای ایران ارائه کنند، در واقع روند عرضه سنتی سیمان که 88 سال در کشور جاری بوده، به روند شفاف و ارائه در بورس تغییر پیدا می‌ کند.

در این زمینه عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور در برنامه زنده شبکه خبر گفت:‌ اگر 70 درصد از دیماند و تقاضای برق کارخانه‌ های سیمان امسال تحویل داده می‌شد، هیچ مشکلی در عرضه سیمان به وجود نمی‌ آمد.

او افزود: به هر حال در حال حاضر سیمان از طرف تولید کنندگان و کارخانه‌ ها در بورس کالا عرضه می‌شود و خریداران آن نیز شرکت‌ های بزرگ، عاملان توزیع و پروژه‌ های عمرانی هستند که توسط کارگزاران بورسی اقدام به خرید سیمان در بورس کالا می‌ کنند.

وی افزود: در حال حاضر به طور میانگین هفته‌ای 1.3 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود که حدود 1.2 میلیون تن آن معامله می‌شود و در واقع روند 88 ساله عرضه سنتی سیمان به روند عرضه از طریق بورس و همچنین سامانه جامع تجارتوسامانه جامع انبارها تغییر می‌ کند.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور گفت: تا قبل از دستور وزارت صنعت تنها هشت شرکت عمده تولید سیمان که تولید آنها بالای یک میلیون تن بود، به بورس کالا نیامده بودند که در حال حاضر سه شرکت از آنها در بورس پذیرش گرفته و الان 77 شرکت تولید سیمان خاکستری و سفید در بورس کالا به عرضه محصول می‌ پردازند که 10 شرکت عرضه سیمان سفید و 67 شرکت سیمان خاکستری عرضه می‌ کنند و فقط پنج شرکت هنوز نیامده‌ اند که آنها هم به زودی در بورس کالا پذیرش می‌ شوند.

شیخان افزود: اگر بازار کشش داشته باشد روزانه تا 2500 تن سیمان در کشور تولید می‌شود. هفته قبل که سیمان در بورس کالا عرضه شد و بیش از یک میلیون و 200 هزار تن معامله شد از این رقم 80 درصد عرضه با قیمت پایه معامله شد و برای هر پاکت 50 کیلویی 24 هزار تومان و قیمت درب کارخانه بدون مالیات ارزش افزوده و بدون هزینه پاکت که بین 5 تا 6 هزار تومان است و همچنین بدون هزینه حمل‌ و نقل فروخته شد و با این حساب برای مصرف‌کننده باید هر پاکت سیمان بین 35 تا 40 هزار تومان به فروش برسد، اما برای کسانی که تقاضای زیادی دارند مثلاً دو تریلی سیمان می‌ خواهند ارزان‌ تر خود بود.

وی همچنین گفت:‌ از سال 92 که رکود ساخت و ساز در کشور اتفاق افتاد تأثیر مستقیم روی کاهش تقاضا برای سیمان گذاشت و از آن موقع برخی خریداران به سمت واسطه‌ گری و دلالی روی آوردند.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان کشور عنوان کرد: وزارت صمت در نامه خود آورده است، اگر کسی سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه نکند، مجبور است به قیمت سازمان حمایت یعنی قیمت کمتر به فروش برساند، بنابراین شرکت‌ های تولیدی سیمان برای منافع خود سیمان تولیدی را در بورس کالا ارائه می‌ کنند و این زمینه‌ ای برای ترغیب آنها به حضور در بورس کالا است.

شیخان ادامه داد: دولت تلاش می‌کند منافع تولید کننده تأمین شود و عرضه و تقاضای سیمان شفاف شود و اگر برق و سوخت کارخانه‌های سیمان تأمین شود، تولید هم پایدار خواهد بود، از طرفی به زودی زمستان می‌ رسد و سوخت مازوت جایگزین سوخت گاز می‌ شود.

در این برنامه همچنین سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: در حال حاضر 64 شرکت سیمان در بورس کالا پذیرش کردیم و سه شرکت هم در نوبت پذیرش قرار دارند که هفته آینده پذیرش آنها انجام می‌شود. در سمت خریداران هم تاکنون 5100 مشتری سیمان دارای کد بورسی و همچنین 10 هزار کد بورسی حقیقی برای خرید سیمان در نظر گرفته شده است.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: حجم عرضه سیمان هفته‌ای 1.5 میلیون تن بوده است که حجم معاملات به 1.3 میلیون رسیده و قیمت سیمان براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس کالا کشف می‌شود.

جهرمی عنوان کرد: اگر عرضه سیمان منظم باشد وزارت صنعت هم سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها را در نظر گرفته تا بر توزیع سیمان نظارت شود که سیمان به کجاها می‌ رود و باید هم زنجیره عرضه سیمان را تکمیل کنیم و هم طرف تقاضا را گسترش دهیم. تاکنون 10 هزار کد بورسی برای خریداران سیمان صادر شده است.

وی افزود: قبلاً برای صدور کد بورسی به اشخاص حقوقی شرط مؤدی مالیات بودن و صورت‌های مالی و اظهارنامه مالیاتی بود که انی شرایط را حذف کردیم تا دچار چالش نشوند و از هفته آینده طبق مصوبه سازمان بورس کسانی که دارای کد سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام باشند، می‌ توانند در بورس کالا سیمان خریداری کنند و نیازی به مجوز نیست.

معاون عملیات و نظارت بورس کالا همچنین اظهار داشت: مسیری که در بورس کالا دنبال می‌ شود، عرضه و تقاضا مناسب باشد و اگر هفته‌ ای 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه شود نیاز کل کشور تأمین می‌ شود. همچنین با سامانه‌ های پس از معاملات مانند سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها روند توزیع سیمان کنترل می‌ شود.

جهرمی همچنین در مورد عرضه‌ کنندگان سیمان در فروشگاه‌ های اینترنتی توضیح داد: در حال حاضر طبق مقررات وزارت صنعت باید همه تولید کنندگان سیمان محصول خود را در بورس کالا عرضه کنند و عمده عرضه سیمان در بورس کالا انجام و کشف قیمت می‌ شود.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24