Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

روش جدید برای عرضه‌ های اولیه سهام شرکت‌ های کوچک را می پسندم ۸ میلیون نفر از مخاطب های صندوق‌ های سرمایه گذاری منتفع می شوند مدیر عامل فرابورس ایران به طور خلاصه مزیت‌ های اصلاحات دستورالعمل عرضه‌ های اولیه توسط سازمان بورس را بر شمرد و اظهار داشت: با استفاده از روش جدید...

هامونی: بازار سرمایه حرفه‌ ای‌ تر می‌ شود

بورس24 : مدیر عامل فرابورس ایران به طور خلاصه مزیت‌ های اصلاحات دستورالعمل عرضه‌ های اولیه توسط سازمان بورس را برشمرد و اظهار داشت: با استفاده از روش جدید برای عرضه‌ های اولیه سهام شرکت‌ های کوچک شاهد حرفه‌ای‌ تر شدن بازار خواهیم بود و بیش از ۸ میلیون نفر که مخاطب صندوق‌ های سرمایه گذاری هستند از این عرضه‌ ها منتفع خواهند شد.

امیر هامونی، مدیر عامل فرابورس ایران درخصوص روش جدید عرضه‌ های اولیه برای برخی شرکت‌های کوچک و متوسط و اختصاص سهام به صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری تاکید کرد: در روش ترکیبی به عنوان یکی از روش‌های عرضه اولیه، بیش از 8 میلیون سرمایه‌ گذار صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری از منافع عرضه‌ های اولیه بهره‌مند می‌ شوند.

او ادامه داد: همچنین در عرضه‌ های بزرگتر نیز مشارکت سرمایه‌ گذاران حقیقی به مجموع ۸ میلیون اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش از 8 میلیون یونیت هولدر (سپرده‌گذار در واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری) دارند، گفت: با اختصاص عرضه‌های کوچک و متوسط به صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری، عدالت در تخصیص بهینه سهام شرکت‌ها بین سرمایه‌گذاران رعایت می‌شود، نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که مشارکت مستقیم در عرضه‌های اولیه رقم بسیار پایین‌تری است به‌طوری که در آخرین عرضه اولیه فرابورس (جهان فولاد سیرجان) که بالاترین میزان مشارکت در سال 1400 بوده، سه میلیون و 119 هزار نفر حاضر شدند.

دلایل مهم انتخاب روش جدید

مدیر عامل فرابورس ایران به تاکید اهالی بازار سرمایه، متخصصان و کارشناسان این بازار برای نهادینه شدن فرهنگ سرمایه‌گذاری غیر مستقیم اشاره کرد و اظهارداشت: ترغیب و تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌ها، یکی از دلایل مهم این روش عرضه‌اولیه است.

هامونی این روش عرضه و تخصیص سهام به صندوق‌ ها را مختص شرکت‌ های کوچک و متوسط دانست و افزود: انتقاد بسیاری از اهالی بازارسرمایه به عرضه‌ های کوچک و تخصیص سهام بسیار اندک و چند 10 هزار تومانی به هر کد مدت‌ هاست مطرح شده و با این تغییر روش، چنین موضوعی نیز برطرف خواهد شد.

افزایش 2.5 برابری مشارکت‌ کنندگان

وی دلیل دیگر اجرای این روش را مشارکت حرفه‌ای‌های بازار در کشف قیمت دانست و افزود: در این روش عرضه اولیه، اگر سود نصیب صندوق‌ها می‌شود به این مفهوم است که بیش از 8 میلیون نفر از این منافع بهره‌مند خواهندشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه روش ثبت سفارش همچنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، یادآور شد: ظرفیت‌ های جدیدی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار در اصلاحات دستورالعمل مد نظر قرار گرفته تنوع عرضه‌های اولیه را بیشتر کرده است کمااینکه عرضه‌ سهام شرکت‌های بزرگتر به رویه سابق خواهد بود.

توسعه فرهنگ سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم و پاسخ به مطالبات اهالی بازار

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران از این به بعد روش‌های عرضه‌های اولیه متنوع‌تر شده که باعث تسریع این فرآیند خواهد شد. این موضوع می‌تواند ورود شرکت‌ها را آسان‌تر کرده و از سوی دیگر هیئت پذیرش هم با دست بازتری می‌تواند اقدام به پذیرش شرکت‌ها کند. علاوه بر این‌ها ایجاد تنوع در روش‌های عرضه اولیه پاسخ به مطالبات اهالی بازارسرمایه بود که همیشه به تک‌رویه‌ای بودن این فرآیند معترض بودند.

هامونی در ادامه این گفت و گو همچنین ترغیب سرمایه‌گذاران تازه وارد به روش‌های غیرمستقیم را از مهمترین مزیت اطلاعیه دستورالعمل عرضه‌ های اولیه توسط سازمان بورس عنوان کرد.

منبع: سایت فرابورس 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24