Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

جایگاه استراتژیک «سغدیر» در صنعت سیمان کشور محمد رضا سلیمیان مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر امروز در نشست خبری دوم عرضه این شرکت گفت: ١٠٠ درصد از سهام شرکت متعلق به سرمایه‌ گذاری غدیر است و...

هلدینگ سیمانی غدیر در مراسم یک دیدار، یک عرضه معرفی شد

بورس24 : نشست خبری عرضه هلدینگ‌ سیمانی غدیر در روز جاری برگزار شد، این دومین نشست در حالی برگزار شده که احتمالا عرضه اولیه شرکت در هفته های آینده انجام خواهد شد.

محمد رضا سلیمیان مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر در نشست خبری دوم عرضه این شرکت گفت: 100 درصد از سهام شرکت متعلق به سرمایه‌ گذاری غدیر است و شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر دارای 4 شرکت زیر مجموعه شامل سیمان سپاهان، سیمان دشتستان، سیمان کردستان و سیمان شرق است که هر کدام نیز تعدادی شرکت زیر مجموعه دارند و مدیریت هر چهار شرکت فوق با هلدینگ سیمانی غدیر بوده و 10 درصد از صنعت سیمان کل کشور متعلق به این چهار شرکت است.

وی گفت: 30 درصد سیمان ساروج نیز متعلق به سغدیر است،غیر از شرکت‌ های تولیدی، ناوگان خیلی قوی با 200 ماشین و هزار میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری در هلدینگ سیمان غدیر انجام شده و در حال حاضر ظرفیت گروه هلدینگ‌ غدیر حدود 7 میلیون تن در صنعت سیمان کشور است.

مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر ادامه داد: با ورود به فرابورس مسیر رو به رشد و توسعه شرکت همچنان ادامه پیدا می‌ کند وجایگاه استراتژیک مجموعه در سطح کشور هم از دیگر ویژگی‌ های مهم است، به این ترتیب که در شرق کشور، بزرگ‌ترین کارخانه سیمان سفید کشور در مشهد مستقر است که شامل دو خط یک‌ میلیونی و یک خط 300 هزارتنی است و بازار صادراتی خوبی دارد.

وی به اشاره به آخرین وضعیت شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ گفت: همچنین سیمان کردستان با ظرفیت حدود یک میلیون تن در غرب فعالیت می‌ کند که به عراق نیز صادرات دارد و 53 درصد آن متعلق به سغدیر است.

وی در ادامه گفت: از سوی دیگر سیمان سپاهان جزو بزرگ‌ترین کارخانه‌ های سیمان کشور است که ظرفیت سه میلیونی، ریل راه‌آهن و ایستگاه راه‌آهن دارد و یک‌سوم تولیدات آن نیز صادر می‌ شود و پراکندگی شرکت‌ ها امکان سوآپ سیمان را برای این مجموعه مهیا کرده و برنامه آن در دست اقدام است.

سلیمانیان گفت: به لحاظ تولید عملیاتی، دومین شرکت در بین سیمانی‌های کشور هستیم و به جهت ظرفیت تولید نیز رتبه سوم را در اختیار داریم. ظرفیت تولید کلینکر این مجموعه از 5 میلیون و 200 هزار تن در سال 97-96 به 6 میلیون و 900 هزار تن در سال‌های 98-97 رسیده بود و این رقم در سال 1400-99 به 7 میلیون و 140 هزار تن افزایش یافت و روند رو به رشد آن همچنان ادامه‌دار است.

وی با اعلام اینکه در زمینه تولید کلینکر در بین شرکت‌های کشور رتبه دوم را داریم، افزود: موجودی کلینکر یکی از اصلی‌ترین موضوعات در بخش موجودی مواد و محصولات استراتژیک است. استراتژی این است که کلینکر و موجودی‌ها حفظ شود تا برای شرایط سخت بتواند تولید داشته باشد.

به گفته وی سغدیر برای 72 روز موجودی کلینکر را حفظ کرده در حالی که میانگین کل کشور 38 روز است و 1.5 میلیون تن موجودی دپوی استراتژی کلینکر در این مجموعه محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموعه صنعت سیمان کشور یکی از ویژگی‌های هلدینگ غدیر این است که در حوزه صادرات چند برنامه مهم را دنبال کند، گفت: بر همین اساس تعداد کشورهای صادراتی را از 16 کشور در سال‌های 98-97 به 23 کشور در سال 1400-99 افزایش دادیم.

وی به رشد مقداری صادرات نیز اشاره کرد و افزود: سغدیر همچنین افزایش ظرفیت صادراتی را محقق کرده و آن را از یک میلیون و 800 هزار تن در سال‌های 98-97 به دو میلیون و 500 هزار تن در سال‌ های 1400-99 رسانده که این عدد بیش از 35 درصد تولید این مجموعه است.

او ادامه داد: در حال حاضر حدود 15 درصد صادرات سیمان و کلینکر کشور متعلق به هلدینگ غدیر است که یک دستاورد مهم در صنعت سیمان کشور محسوب می‌ شود.

مدیر عامل هلدینگ سیمانی غدیر در ادامه به عملکرد مالی این مجموعه اشاره کرد و گفت: سال مالی سغدیر 31 شهریور ماه است و سود خالص (تلفیقی) هلدینگ سیمان غدیر در سال مالی 1400-99، بیش از یک‌ هزار و 196 میلیارد تومان بوده و همچنین برای بودجه سال مالی 1400-1401 نیز این عدد با افزایش همراه شده و پیش‌بینی یک‌ هزار و 310 میلیارد تومانی در بودجه آمده است.

سلیمیان گفت: تمامی شرکت‌های زیر مجموعه غدیر سودده هستند و امسال سود نقدی خوبی تقسیم خواهد شد. نکته مهم در مجموعه توسعه سرمایه و صنعت غدیر موقعیت جغرافیایی شرکت‌های زیرمجموعه آن است به نحوی که هم امکان سوآپ برای همه شرکت‌ها وجود دارد و هم اینکه محصولات تولیدی آن‌ها صادرات محور هستند به طوری که ۱۵ درصد صادرات سیمان و کلینکر کل کشور در هلدینگ سیمانی غدیر رقم می‌خورد.

وی افزود: افزایش سرمایه از محل اندوخته و ورود دو شرکت زیرمجموعه سیمانی از برنامه‌ های هلدینگ سیمانی غدیر است.

قاسمعلی جمالی، معاون سرمایه‌ گذاری و طرح‌ های شرکت سرمایه‌ گذاری غدیر گفت:هلدینگ سیمانی غدیر اولین هلدینگ قدیمی این مجموعه به شمار می‌ رود و در حال حاضر ظرفیت تولید ۱۰ درصد سیمان کشور را در اختیار دارد.

او گفت: با توجه به تحولات غدیر و عرضه سیمان در بورس کالا و مکان‌ یابی مناسب زیرمجموعه‌ ها از لحاظ صادرات، در حال حاضر جزو بهترین هلدینگ‌ های این صنعت در کشور است.

وی گفت: غدیر در زمینه عرضه شرکت‌ های زیر مجموعه در بازار سرمایه، نگاه بلند مدت دارد که در برهه کنونی عرضه هلدینگ صنعتی معدنی و برنامه عرضه شرکت فولاد غدیر ایرانیان و فولاد شاهرود را در دستور کار دارد.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24