Bourse24 Ads 101
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 103
تبلیغ بورس24

این روزها ابهام در بازار به سطوح حداکثری رسیده و با فستیوالی از نگرانی‌ها از تحولات بازارهای جهانی گرفته تا چالش‌های قطعی گاز، بودجه سال آتی دولت، تحولات سیاسی، ارز، قیمت‌گذاری دستوری، کسری بودجه سال جاری، فروش اوراق دولتی و ... مواجه هستیم.

غرق در ابهام

بورس24 : در شرایطی به مصاف معاملات چهارمین روز کاری هفته می‌رویم که بازار روز گذشته به کمک رشد نسبی قیمت‌ها در بازارهای جهانی، آغاز چندان بدی نداشت اما خبر قطعی گاز برخی از واحدها در فصل سرما موجب شد تا به مرور فروشنده‌ها حکمران بازار شوند و باری دیگر شاهد سرخ‌پوش شدن شاخص‌ بسیاری از صنایع باشیم. این روزها ابهام در بازار به سطوح حداکثری رسیده و با فستیوالی از نگرانی‌ها از تحولات بازارهای جهانی گرفته تا چالش‌های قطعی گاز، بودجه سال آتی دولت، تحولات سیاسی، ارز، قیمت‌گذاری دستوری، کسری بودجه سال جاری، فروش اوراق دولتی و ... مواجه هستیم و همین ابهامات موجب شده تا معامله‌گران بیش از آنکه میل به خرید سهام در سطوح ارزنده نشان دهند، نقش بیننده را ایفا نمایند و بعضا شاهد خروج نقدینگی باشیم. طبیعتا همه این چالش‌ها در کوتاه‌مدت حل نخواهد شد. برخی از این ابهامات احتمالا تا پایان فصل پائیز روشن و یا حل و فصل می‌شود و برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند و البته از بد حادثه هم هیچ خبری از حمایت‌های دولتمردان و یا سازمان بورس برای ابهام‌زدایی نیست و در نتیجه این رویداد حجم و ارزش معاملات در حال آب رفتن است و خبری از ورود نقدینگی تازه‌نفس نیست.

البته موارد اعلام شده صرفا یک روی سکه است و روی دیگر سکه را هم باید دید. رسیدن P/E – forward بازار به سطوح کمتر از 7 واحدی، شرایط خوب تکنیکی در بسیاری از نمادها، فروش خوب ماهانه در بسیاری از شرکت‌ها، تورم سنگین در اقتصاد کشور، زمزمه‌هایی درخصوص نرخ تسعیر ارز بیش از 20 هزار تومانی در بودجه سال 1401 و با فروش احتمالی بخشی از سهام دولتی نشان می‌دهد که اگر برخی از ابهامات برطرف گردد، فنر فشرده بازار رها شده و بسیاری از نمادها پتانسیل نفس کشیدن و تغییر مسیر را دارند. اما برای امروز هم طبیعتا نمی‌توان تحول خاصی را انتظار داشت و احتمالا در حالت خوشبینانه با یک بازار نوسانی و کم‌رمق مواجه باشیم.

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 99
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24