Bourse24 Ads 119

مدیر عامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد...

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌ کند

بورس24 : مدیر عامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد.

ابراهیم بازیان مدیر عامل شرکت سرمایه‌ گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت شفافیت کسب اعتماد عمومی است، نقش عرضه شرکت‌های تابعه را در تحقق سیاست افزایش اعتماد عمومی، شفافیت اقتصادی و مردمی شدن شستا، مهم ارزیابی کرد و افزود: شستا مسیر بورسی شدن شرکت‌های تابعه خود را با سرعتی بیشتر از قبل طی می‌ کند و در همین راستا شرکت سیمان آبیک را به عنوان بزرگترین شرکت سیمانی خاورمیانه با نماد سابیک در طبقه تولید سیمان آهک گچ در بازار بورس عرضه کرد. 

مدیر عامل شستا در خصوص جزئیات عرضه سهام این شرکت گفت: 355 میلیون سهم معادل دوازده درصد ار ارزش شرکت در این فرآیند عرضه خواهد شد.

بازیان با اشاره به اینکه هلدینگ سیمان تامین شستا با ظرفیت تولید 25 تن سیمان نزدیک به 30 درصد تولید سیمان در کشور را در اختیار دارد افزود: شرکت سیمان آبیک از شرکت‌ های تابعه این هلدینگ با ظرفیت تولید 4.950.000 تن کلینکر در سال به‌ عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدی سیمان ایران شناخته می‌ شود.

وی ضمن اشاره به نقش شرکت سیمان آبیک به عنوان جزء لاینفک صنعت سیمان کشور، این شرکت را یکی از نهادهای فعال و تاثیر گذار این حوزه خواند و اظهار داشت: این شرکت در سال‌های اخیر توانست با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر توان متخصصان و نیروهای جوان کشور پروژه تعویض رینگ‌های کوره خط یک کارخانه را  برای اولین بار در کشور بدون کمک از شرکت‌های خارجی به اتمام برساند که با ورود مجدد این کوره به مدار تولید، ظرفیت تولید کلینکر شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده کلینکر ایران و خاور‌میانه، به 16500 تن در روز رسید.

جهش 231 درصدی سود خالص سیمان آبیک

مدیر عامل شستا با اشاره به عملکرد مالی سیمان آبیک در سال 1400، با اشاره به فروش 12157 میلیارد ریالی این شرکت از رشد 43 درصدی در این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل حاصل خبر داد.

به گفته بازیان سود خالص این شرکت در سال گذشته 4361 میلیارد ریال بود که نشان از رشد 55 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

سیمان آبیک با 1052 میلیارد ریالی خود در فروردین 1401 ضمن دستیابی به رشد 61 درصدی در فروش نسبت به مدت مشابه قبل توانست بیش از 139درصد از بودجه ماه فروردین خود را محقق نماید.

وی با اشاره دستاوردهای کارخانه سیمان آبیک نیز اظهار داشت: افزایش 245 درصدی حاشیه سود ناخالص ، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای اخیر شرکت سیمان آبیک است.

 افزایش سرعت شستا در مسیر شفافیت

بازیان حرکت شرکت‌ ها به سمت خصوصی‌ سازی و بورسی شدن را موجب تقویت اقتصاد کشور خواند و بیان داشت: وقتی مالکیت، خصوصی شود و شفافیت در شرکت‌ ها افزایش یابد، شاهد افزایش چشمگیر بهره‌وری در شرکت‌ها بوده و این اقدام ضمن شفاف‌تر شدن اقتصاد کشور، توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل شستا با تاکید بر حفظ منافع سهامداران گفت: مهمترین سیاستی که در دستور کار شستا قرار گرفته حفظ منافع سهامداران، افزایش شفافیت اقتصادی و ارائه گزارش‌ های عملکرد به ذی‌نفعان و سهامداران بیش از قوانین و مصوبات فعلی است.

بازیان ادامه روند برنامه‌ریزی برای بورسی‌شدن و مردمی شدن اقتصاد شستا را از سیاست‌ های کلیدی این شرکت خواند و افزود: اقدامات و برنامه‌ ریزی لازم در خصوص عرضه اولیه بیش از 10 شرکت دیگر تابعه شستا تا پایان سال جاری در بورس اوراق بهادار در جریان است.

شایسته ذکر است عرضه اولیه سیمان آبیک با نماد «سابیک» روز 4 شنبه هفته جاری مورخ 28 اردیبهشت ماه در بازار بورس و اوراق بهادار تهران انجام خواهد شد.

برای اطلاع از اخبار بازار بورس امروز روی لینک کلیک کنید ↪️

برای مشاهده علت افت شاخص بورس ایران روی لینک کلیک کنید.↪️

برای اطلاع بیشتر از بهترین شرکت مشاوره سرمایه گذاری بورس در ایران روی لینک کلیک کنید.↪️

منبع خبر: شستا رسانه

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 126
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 127
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24