Bourse24 Ads 119

سیاوش وکیلی کارشناس بازار سرمایه اقدام وزارت صمت به جلوگیری از ورود خودرو به بورس کالا را تصمیمی اشتباه دانست و تصریح کرد: این اقدام موجب...

عرضه خودرو در بورس کالا موجب تعادل قیمت در بازار

بورس24کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مزیت عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تجربه نشان داد که عرضه خودرو در بورس کالا باعث کاهش قیمت در بازار آزاد می شود. 

سیاوش وکیلی اقدام وزارت صمت به جلوگیری از ورود خودرو به بورس کالا را تصمیمی اشتباه دانست و تصریح کرد: این اقدام موجب کم شدن اعتماد و اقبال مردم به بازار سرمایه می‌شود و آسیب جدی به این بازار وارد می‌ کند.  

وی افزود: بعد از ماه‌ها و حتی سال‌ها کشمکش در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا و پس از عرضه چند صد دستگاه خودرو کارا در بازار سرمایه که عملاً تجربه موفقی بود و موجب کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد شد؛ این امر توانست اختلاف قیمت بین درب کارخانه با بازار آزاد را موجب شود که هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع تولید کننده باشد.

وکیلی لغو عرضه دو خودرو در بورس کالا از سوی وزارت صمت را قوت گرفتن شائبه جریان مخالفت در عرضه خودرو به بورس بیان کرد و اظهارداشت: در حالی که پس از اعلام قطعی قبلی قرار بود حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه خودرو سواری دو خودروساز بخش خصوصی در بورس کالا عرضه شود وحتی بسیاری از مردم، بخشی از پیش پرداخت را در حساب مخصوص بلوکه کرده بودند، درست چند ساعت قبل از عرضه، این عرضه توسط وزارت صمت لغو شد و این شائبه قوت گرفت که جریانی مخالف عرضه خودرو در بورس کالاست.

وی تصریح کرد: عمده استدلالی که در رابطه با این اقدام مطرح شد، دو استدلال بود؛ نخست آنکه برخی از متولیان اعتقاد داشتند که خودرو‌های پر تیراژ دو خودروساز بزرگ کشور در این عرصه وجود ندارند و بخش دیگر نیز بر این باورند که با عرضه خودرو خودروساز‌های بخش خصوصی در بورس کالا عملا به قیمت بالاتر از قیمت مصوب رسمیت داده می‌شود.

وکیلی در ادامه افزود: آنچه قابل ذکر است این است که اول آنکه این مرحله آزمایشی بود و به تدریج می‌ توانست دو خودروساز بزرگ کشور هم بخشی از عرضه‌های خود را در بورس کالا انجام دهند و دوم آن که در هر صورت مکانیسم قیمت همیشه در بازار‌ها تعیین کننده است و خود بازار صلاح خود را تشخیص می‌ دهد و تجربه قبلی نشان داده بود که اقدام عرضه خودرو در بورس کالا باعث کاهش قیمت در بازار آزاد شده بود. تنها در اثر این اقدام سلب اعتماد عمومی نسبت به این تصمیم می تواند آسیب شدیدی به بازار سرمایه بزند.

وی خاطرنشان کرد: امید است که متولیان امر از این تصمیم اشتباه خود برگردند و به عرضه مجدد خودرو در بورس کالا اقدام کنند.

منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 126
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 127
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24