Bourse24 Ads 97
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 101
تبلیغ بورس24

رشد یک روزه بازار آن هم صرفا در صنایع بزرگ نمی‌تواند سیگنالی برای تغییر روند باشد و کماکان باید منتظر نشانه‌های قوی‌تر بود.

مثبت خفیف

بورس24 : در شرایطی به مصاف معاملات سومین روز کاری هفته می‌رویم که بازار روز گذشته متعادل آغاز کرد و با گذر از دقایق ابتدایی تحت تاثیر تحرکات مثبت در پالایشی‌ها و برخی از نمادهای بزرگ در گروه فلزی و معدنی، با افزایش نسبی تقاضا همراه شد اما روند کلی بازار چنگی به دل نمی‌زد؛ چراکه کماکان حجم و ارزش معاملات محدود است و خروج نقدینگی حقیقی‌ها ادامه دارد. بنابراین رشد یک روزه بازار آن هم صرفا در صنایع بزرگ نمی‌تواند سیگنالی برای تغییر روند باشد و کماکان باید منتظر نشانه‌های قوی‌تر بود. به نظر رسیدن اخبار دقیق‌تر از ناحیه بودجه و ثبات دلار در کانال 30 هزار تومانی بتواند بازار را به مرور از این وضعیت فرسایشی و افسردگی خارج کند.

بر اساس اولین گمانه‌زنی‌ها از بودجه سال 1400 با توجه به شرایط بین‌المللی و تحریم‌ها، طبق گفته برخی کارشناسان و اخبار کسب شده از سازمان برنامه و بودجه صادرات نفت خام 1.2 میلیون بشکه در روز با قیمت 60 دلار و نرخ تسعیر 23 هزار تومان پیش‌بینی شده است. همچنین حدود 1.7 میلیون بشکه فروش داخلی نفت و فرآورده‌های نفتی محاسبه شده است. برای بودجه سال جاری 2.3 میلیون بشکه نفت خام در روز با رقم 50 دلار و نرخ تسعیر 17.500 تومان مبنای عمل قرار گرفت. همچنین سازمان برنامه و بودجه رقم قابل توجهی برای درآمدهای مالیاتی در سال آینده در نظر گرفته است. از ویژگی‌های درآمدی می‌توان به کاهش معنادار فروش اوراق در لایحه بودجه اشاره کرده که طبق آخرین اخبار به 40 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

در حالی که در سال آینده باید 200 هزار میلیارد تومان از اوراق فروخته شده در سال گذشته و امسال بازپرداخت شود. امسال 132 هزار میلیارد تومان فروش اوراق در سرفصل واگذاری دارایی‌های مالی قرار دارد. بنا به قانون برنامه ششم برای سال آینده سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت خام باید به 40 درصد برسد اما طی این سال‌ها با توجه به تحریم‌ها دولت آن را به 20 درصد کاهش داد. اطلاعات به دست آمده از بودجه سال آینده حاکی است، دولت سیزدهم نیز برای جبران کسری بودجه و ایجاد رونق در اقتصاد همان سهم 20 درصد را برای بودجه سال آینده تقاضا کند. به نظر دولت در تلاش است تا سرعت چاپ را کاهش دهد و سیاست‌های انقباضی را در پیش بگیرد اما به هر جهت دلار 23 هزار تومانی سیگنال مثبتی برای بازار خواهد بود و از کنار حذف ارز 4.200 تومانی هم به سادگی نمی‌توان گذشت.

اما برای امروز هم بازاری نوسانی، کم‌رمق اما با رگه‌های مثبت مدنظر است. بازار برای برون‌رفت از وضعیت فعلی نیاز به تزریق نقدینگی توام با اخبار مثبت دارد. در غیر این صورت هر مثبتی تبدیل فرصت فروش خواهد شد.

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 99
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24