Bourse24 Ads 119

اوباما نامه ‌نگاری با روحانی را تایید كرد. بالاخره بعد از سه هفته گمانه ‌‌زنی ‌ها و اخبار پشت پرده و ضد و نقیض روز گذشته رئیس‌ جمهور امریكا در گفت‌ و گو با ‌ای بی ‌سی نیوز، تایید كرد كه او و حسن روحانی، نامه‌ هایی را رد و بدل كرده‌ اند.

اوباما در پاسخ به این سوال كه آیا شما برای برقراری ارتباط با رئیس‌ جمهور میانه روی ایران تلاش كرده‌اید صراحتا پاسخ داد: «بله و او هم به من پاسخ داده است، اما ما مستقیما با هم صحبت نكرده ‌ایم.»

وی در این برنامه تصریح كرد كه این ارتباط از طریق نامه بوده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی هم این خبر را تایید كرد و نوشت: «رییس ‌جمهوری آمریكا در مصاحبه با ‌ای ‌بی ‌سی نیوز گفت نامه ‌یی خطاب به حسن روحانی رییس‌ جمهوری ایران نوشته و پاسخ آن را دریافت كرده است، اما دو طرف مستقیم با یكدیگر صحبت نكرده ‌اند.

وی افزود كه ماجرای سوریه نشان داد كه موضوع هسته ‌یی ایران می‌ تواند از طریق دیپلماتیك حل شود.» در تماس تلفنی روزنامه اعتماد با وزیر امور خارجه اصل وجود نامه و پاسخ حسن روحانی به آن تایید شد اما ظریف تاكید كرد كه اولا در این نامه حرفی درباره سوریه نوشته نشده است و در صورتی كه اوباما محتوای آن را مسائل سوریه عنوان كرده خلاف واقع گفته یا درباره نامه ‌یی غیر از آنچه من می ‌دانم سخن می‌ گوید. دوم اینكه این نامه هیچ ارتباطی با سفر سلطان قابوس نداشته و اساسا وی حامل هیچ نامه ‌یی از طرف آمریكا برای ایران نبوده است.

او در پاسخ به سوال «اعتماد» درباره اینكه آیا این نامه از طریق سفارت سویس به ایران تحویل داده شده یا خیر، بیان جزییات درباره كانال ارتباطی با این كشور را به آینده موكول كرد و جزییات بیشتری را توضیح نداد.

ظهر دیروز هم هنگامی كه درباره پاسخ وزیر امور خارجه به نامه اوباما از او پرس و جو كرده و پرسیده بودند «گفته شده است شما به نمایندگی از طرف رییس ‌جمهور پاسخ نامه اوباما رییس‌ جمهور آمریكا را داده ‌اید؟» اما او كاملا دیپلماتیك پاسخ داده بود: من به نامه هیچ كس پاسخ نداده‌ ام. جمله ‌یی كه اكثر خبرگزاری ‌ها با تیتر «ظریف: پاسخی به نامه اوباما نداده ‌ام» مخابره كردند و به زحمت می‌ شد از آن استنباط كرد كه نامه‌ یی در كار بوده اما ظریف به آن پاسخ نداده است.

منبع: اعتماد

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 111
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24