Bourse24 Ads 97
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 101
تبلیغ بورس24

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی احتمالا معاف از مالیات می شود ؛ به شرطه ها و شروطه ها کاهش مالیات فروش سهام و معافیت مالیاتی افزایش سرمایه هم در گرو موافقت شورای عالی هماهنگی اقتصادی

سه رویداد مهم درباره بورس و شرکت های بورسی در راه است

بورس24 : با مروری بر قانون بودجه ۹۷ به خاطر خواهیم آورد که طبق پیشنهاد مرکز پژوهش ها در بند (ک) به تبصره ۷ لایحه بودجه ،انتقال مازاد تجدید ارزیابی شرکت ها موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه۹۴به حساب افزایش سرمایه با رعایت شروط ذیل بلامانع است و مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود.

در دو شرطی که برای این تبصره قانونی در نظر گرفته شده ، عنوان شده بود : اولا شرکت های مذکور باید براساس صورت های مالی عملکرد تا ۳۱ شهریور مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت باشند و همچنین این شرکت ها باید با این تجدید ارزیابی از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت خارج شوند.

این اتفاق در سال ۹۷، برای بسیاری از شرکت ها به وقوع پیوست و با استناد به این قانون ، شرکت ها خود را از زیان انباشته نجات دادند. اما برخی از شرکت ها به دلایل مختلفی هنوز موفق به تجدید ارزیابی دارایی ها نشده اند تا بتوانند از این محل افزایش سرمایه بدهند.

در سال ۹۸ و در قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور موضوع معافیت تجدید ارزیابی دارایی ها دو بار مطرح شد و البته قانون مزبور در شورای نگهبان با ایراداتی برگشت داده شد.

حال ، مجلس شورای اسلامی با رفع ایرادات مطروحه از سوی شورای نگهبان، بار دیگر این مصوبه را برای بررسی به شورای نگهبان ارسال نموده است.البته تفاوت مهمی که در این لایحه جدید با سال گذشته وجود دارد این است که در مورد تجدید ارزیابی اشاره شده"شرکت هایی که طی پنج سال گذشته تجدید ارزیابی نداشته اند، با انجام آن از مالیات معاف شوند".

باید دید این پیشنهاد جدید، چند بار مسیر شورای نگهبان تا مجلس را برای رفع ایراد طی می کند؟

مجلس برای بار سوم، آیا وکیل است؟

حسن امیری معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص پیشنهاد اخیر موضوع معافیت مالیاتی شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به خبرنگار بورس24 گفت: مجلس شورای اسلامی تاکنون دو بار طی مصوبه ای در قالب قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور ، موضوع تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها را مطرح نمود، که هر بار با ایراداتی از سوی شورای نگهبان برگشت داده شد.

وی گفت: این بار ، برای بار سوم مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان را رفع نمود و برای تصویب نهایی به این شورا ارسال کرد.

به گفته وی، موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها در این مصوبه مجلس به این صورت است ، شرکت هایی که طی ۵ سال گذشته تجدید ارزیابی دارایی های خود را نداشته اند، با انجام آن معاف از مالیات شوند .حال باید دید، که شورای نگهبان طی چند مرحله ایرادات، با این مصوبه موافقت خواهد کرد؟

دو معافیت مالیاتی در گرو نظر نشست سران سه قوه

امیری گفت: در مورد دو موضوع معافیت مالیاتی خرید و فروش سهام و موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته که به شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه ارجاع داده شده، هنوز نتیجه قطعی دریافت نکرده ایم.

این مقام نظارتی در سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امیدواریم بتوانیم هم در بخش معافیت مالیات فروش سهام و هم معافیت افزایش سرمایه از سود انباشته شرکت ها موافقت جلسه سران سه قوه را جلب نماییم.

امیری گفت: به هر حال این پیشنهاد مستقیم سازمان بورس بوده و در مورد موضوع مطرح شده از سوی مجلس شورای اسلامی هم نظر ما، مثبت است.

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 99
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24