Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

روز گذشته از مجموع یک میلیون و ۱۵۸ هزار تن سیمان عرضه شده از سوی ۵۴ شرکت سیمانی در بورس کالا، ۹۱۰ هزار تن سیمان تیپ یک و دو مورد معامله قرار گرفت که میانگین قیمت هر کیلوگرم سیمان تیپ دو به ۵۰۲ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید تا هر پاکت سیمان ۵۰ کیلوگرمی به ۲۵ هزار تومان برسد؛ این رویه همان تنظیم بهینه عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت به واسطه عرضه کالاها در بورس کالاست.

اثر عرضه های منظم تولیدکنندگان در بورس کالا نمایان شد؛ هر کیسه سیمان تیپ دو، ۲۵۰۰۰ تومان

بورس24 : روز گذشته از مجموع یک میلیون و ۱۵۸ هزار تن سیمان عرضه شده از سوی ۵۴ شرکت سیمانی در بورس کالا، ۹۱۰ هزار تن سیمان تیپ یک و دو مورد معامله قرار گرفت که میانگین قیمت هر کیلوگرم سیمان تیپ دو به ۵۰۲ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید تا هر پاکت سیمان ۵۰ کیلوگرمی به ۲۵ هزار تومان برسد؛ این رویه همان تنظیم بهینه عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت به واسطه عرضه کالاها در بورس کالاست.

در شرایطی که زمزمه اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری در دولت سیزدهم نیز شنیده می شود و فعالان بازار سرمایه نیز در همین زمینه نامه ای به سید ابراهیم رئیسی در خصوص تبعات شدید این سیاست در اقتصاد نوشته اند، مروری بر تجربیات همین هفته گذشته به وضوح نشان می دهد که اگر به جای دخالت در قیمت کالاها، تمرکز سیاست گذاران بر تنظیم بهینه عرضه و تقاضا به شیوه های مختلف باشد، بازار به طور قطع آرام می گیرد و نمونه بارز آن را امروز در صنعت سیمان مشاهده می کنیم.

سیمان کیسه ای ۱۰۰ هزار تومانی در بازار آزاد تنها با چند هفته عرضه هفتگی بالای یک میلیون تن در بورس کالا، امروز به کیسه ۲۵ هزار تومان رسیده است که در این میان نگاه مناسب وزارت صمت و ابلاغیه عرضه کل سیمان کشور از یک کانال شفاف یعنی بورس کالا به تعادل هر چه سریعتر این بازار منجر شد.

به این ترتیب روند واقعی سازی قیمت سیمان در این هفته نیز ادامه یافت و هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی که هفته گذشته با ۱۰ هزار تومان کاهش از ۳۷ هزار تومان به ۲۷ هزار تومان رسیده بود، روز گذشته با ۲ هزار تومان افت دیگر به ۲۵ هزار تومان رسید؛ اثر ویژه ای عرضه مناسب کالاها در بورس کالا که به گفته سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی این فرمول آرامش بخش سیمان در سایر صنایع از جمله فولاد نیز اجرایی خواهد شد.

با این تفاسیر تداوم عرضه های سیمان در هفته های قبل خیلی زود اثرات قطعی برق و التهاب شدید بازار را برطرف کرد که با توجه به پذیرش ۶۴ شرکت سیمانی و حضور سایر شرکت ها در صف پذیرش و البته ابلاغیه جدید سازمان بورس مبنی بر امکان احراز هویت خریداران با کد سجام، همگی بر ادامه تعادل بازار و واقعی شدن قیمت سیمان حکایت دارد.

به گفته کارشناسان و مسوولان، عرضه های گسترده سیمان در بورس کالا به‌طور همزمان، منفعت تولیدکننده، مصرف‌کننده و سهامداران شرکت های سیمانی را در پی داشته و در این میان تنها افرادی که سال ها از رانت قیمتی دولتی و بازار آزاد سیمان بهره برده اند، نگران و معترض هستند.

از ابتدای عرضه سیمان در بورس کالا که به تاریخ ۹ خرداد ماه بر می گردد در مجموع ۹ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۸۰ تن سیمان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای ۱۱ میلیون و ۳۶ هزار و ۸۸۰ تنی در پایان ۷ میلیون و ۸۶۳ هزار و ۹۵۰ تن آن مورد معامله قرار گرفت.

در زیر نمودار قیمت سیمان تیپ دو کیسه ای در بورس کالای ایران از نخستین عرضه تا روز گذشته را مشاهده می کنید.

منبع: کالاخبر

منبع خبر: سازمان تحلیلی - خبری بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24