Bourse24 Ads 21
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 35
تبلیغ بورس24

با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار محدودیت دسترسی جدید به سامانه نامک که برای شرکت های کارگزاری از سال ۹۵ وضع شده بود، لغو شد و معامله گران کارگزاری ها می توانند از دو روش به هسته معاملات دسترسی پیدا کنند.

نامک چیست و لغو محدودیت دسترسی کارگزاری ها به آن چه تاثیری دارد؟

بورس24 : با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار محدودیت دسترسی جدید به سامانه نامک که برای شرکت های کارگزاری از سال ۹۵ وضع شده بود، لغو شد و معامله گران کارگزاری ها می توانند از دو روش به هسته معاملات دسترسی پیدا کنند.

محمد عطایی،مدیر نظارت برکارگزاران سازمان سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص این موضوع و استفاده از ایستگاه های نامک برای معامله‌گران کارگزاری ها به خبرنگار بورس24 گفت: طبق دستور العمل هیات مدیره وقت سازمان ، در سال ۹۵، محدودیت دادن ارائه نامک به کارگزاری ها وضع شد و بر همان اساس اگر شرکت های کارگزاری نیاز به ایستگاه های معاملاتی دارند، از ایستگاه های معاملاتی برخط گروهی استفاده کنند.

وی گفت: معامله گران کارگزاری ها از کانال های مختلف سفارش می گیرند و از این پس سفارشاتی که توسط معامله گر خود کارگزاری ها وارد هسته معاملات می شود از دو طریق نامک و ایستگاه های برخط گروهی خواهد بود.

عطایی گفت: معامله گران شرکت های کارگزاری سفارشان مشتریان را از دو کانال وارد هسته معاملات می کنند، اولین روش ایستگاه های معاملاتی برخط گروهی در بستر وب است و دیگری بر اساس ایستگاه های معاملاتی نامک است که خط اختصاصی است که از شرکت های کارگزاری مستقیما به شرکت مدیریت فناوری خط اختصاصی خاص ایجاد می کند.

درخواست زیاد شد، مصوبه ۹۵ را حذف کردیم

وی گفت: از اوایل سال جاری متقاضی های زیادی از شرکت های کارگزاری داشتیم. برخی شرکت های کارگزاری از شهر های مختلف شعب تاسیس می کردند، یا درخواست جابجایی ایستگاه معاملاتی نامک داشتند و انتظار به حقی داشتند چرا که هم بازار رشد کرده بود و شعبات بیشتر شده بودند و سیاست برخی از مدیران کارگزاری ها استفاده از ایستگاه معاملاتی سامانه نامک بود.

کارگزاران تصمیم می گیرند که نامک می خواهند یا نه...

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با توجه به این درخواست ها و بررسی های انجام شده در هیات مدیره سازمان، محدودیت سال ۹۵ لغو شده و این موضوع با سیاست مدیران کارگزاری ها بستگی خواهد داشت که از برخورد های گروهی یا نامک و یا هر دو مکانیزم استفاده کنند.

نامک چیست و لغو محدودیت دسترسی کارگزاری ها به آن چه تاثیری دارد؟

«نامک» جایگزین خوبی در زمان اختلالات کلی سرویس وب

وی در خصوص فایده اصلی این ایجاد دسترسی برای معامله‌گران کارگزاری گفت: یکی از فواید آن این است که اگر ایستگاه معاملاتی بر خط که در بستر وب است دچار اختلال کلی شود، ایستگاه های نامک می توانند کمک کنند سفارشات از طریق معامله گران گارگزاری ها از این طریق انجام شود.

بیشتر بخوانید

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید.

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید

پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 20
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 22
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 23
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 24
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 26
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 29
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 30
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 31
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 34
تبلیغ بورس24