Bourse24 Ads 175
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 201
تبلیغ بورس24

Bourse24 Ads 181

بورس 24: هلدینگ بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر، بازوی سرمایه گذاری هلدینگ غدیر در زمینه معادن و فلزات است. این شرکت در دل خود شرکت هایی در حوزه صنایع معدنی (آهنی، غیرآهنی و غیر فلزی)، معادن (استخراج و فرآوری)، پهنه های اکتشاف (داخلی و خارجی) و صنایع غیر معدنی (الکتروموتور و صنایع وابسته) سرمایه گذاری نموده است.

«وکغدیر» ؛ شرکتی که 2 ساله متحول شد

بورس24 : هلدینگ بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر، بازوی سرمایه گذاری هلدینگ غدیر در زمینه معادن و فلزات است. این شرکت در دل خود شرکت هایی در حوزه صنایع معدنی (آهنی، غیرآهنی و غیر فلزی)، معادن (استخراج و فرآوری)، پهنه های اکتشاف (داخلی و خارجی) و صنایع غیر معدنی (الکتروموتور و صنایع وابسته) سرمایه گذاری نموده است.

قرار است سهام این هلدینگ تا چندی دیگر در بازار سرمایه عرضه اولیه شود. حضور در جمع پنج شرکت برتر بورسی حوزه معادن و صنایع مرتبط کشور به لحاظ ارزش بازار چشم انداز وکغدیر اعلام شده است.

بررسی روند عمکلردی وکغدیر حکایت از رشد قبل توجه در شاخصه های عملکرد ی شرکت دارد. یکی از مهم ترین پارامتر ها در بررسی وضعیت هلدینگ های سرمایه گذاری رشد روند درآمد سود سهام است زیرا از محل عملیات شرکت های سرمایه پذیر بوده و عمدتا پایدار است. بررسی ها نشان می دهد به واسطه رشد سودآوری سهام شرکت های زیرمجموعه، درآمد سود سهام وکغدیر در دو سال اخیر با نرخ فزاینده ای جهش داشته است.

بر اساس صورت های مالی شرکت، درآمد سود سهام شرکت در سال منتهی به شهریور ماه سال 1400 به 2332 میلیارد تومان و در سال منتهی به شهریور ماه سال جاری به بیش از 5 هزار میلیارد تومان بالغ شده است. این در حالی است که سود سهام وکغدیر در سال های قبل رقم هایی کمتر 500 میلیارد تومان بوده است.

به دلیل ماهیت هلدینگی و پایین بوده سایر درآمد ها و هزینه های شرکت نسبت به درآمد سود سهام، جهش مورد اشاره در خصوص درآمد سود سهام شرکت در سود خالص نیز کاملا منعکس شده است.

در حالی که سود خالص وکغدیر در سال منتهی به شهریور ماه 1399 تنها 418 میلیارد تومان بوده در سال های منتهی به شهریور 1400 و 1401 این عدد با جهش همراه شده و به ترتیب به حدود 2.3 هزار میلیارد تومان و 5.1 هزار میلیارد تومان رسیده است. مرور عمکلرد شرکت های پذیرش شده در بازار سرمایه نشان می دهد چنین جهشی در سودآوری شرکت های بورسی کم نظیر (و یا حتی بی نظیر) است.  

2

جهش در سودآوری شرکت های زیر مجموعه طی حدود سه سال اخیر، تاثیرات خود را بر ارزش خالص دارایی های هلدینگ اصلی نیز گذاشته است.

بر اساس اعلام شرکت، در پایان شهریور ماه سال 1401 خالص ارزش دارایی های وکغدیر 62.6 هزار میلیارد بوده که این عدد نسبت سال تاریخ مشابه در سال قبل با رشد نزدیک به دو برابر و نسبت به انتهای شهریور ماه سال 1399 با رشد حدود 2.5 برابری همراه شده است.

رشد نزدیک به دو برابری خالص دارایی ها در وکغدیر در حالی در مدت زمان مورد اشاره اتفاق افتاده که شاخص بورس (به عنوان یک سنجه جامع در مورد سودآوری شرکت ها) در این دوره 15 درصد افت داشته است. این موضوع نشان می دهد نشان از دو موضوع دارد.

نخست آن که شرکت های زیر مجموعه وکغدیر به دلیل بنیاد بسیار قوی از تکانه های بسیار شدید بازار در امنیت بوده و لذا می توان گفت سطح ریسک بسیار پایینی به لحاظ سرمایه گذاری دارند. موضوع قابل ذکر دوم در این مورد آن که وکغدیر در روند ریزشی بازار در این دوره دو ساله از سهام زیر مجموعه خود حمایت کرده است.

2

یکی دیگر از اقدامات بسیار درخور تحسین در وکغدیر در حدود دو سال گذشته، سرمایه گذاری های بسیار گسترده انجام شده و وجود طرح های متعدد توسعه ای در شرکت های زیرمجموعه است. مروری بر لیست سرمایه گذاری های انجام شده در شرکت های سرمایه پذیر وکغدیر نشان می دهد این طرح ها گستره وسیعی از فعالیت های مرتبط با معادن و فلزات را شامل می گردد. از یک سو به دلیل عقب ماندگی صنایع معدنی کشور در زمینه اکتشاف و استخراج و همچنین ورود به حوزه فلزات رنگی و گرانبها از جمله طلا و مس و فلزات نادر از جمله لیتیوم و سدیم، هلدینگ به خرید و یا اکتشاف معادن در حوزه فلزات متعدد کرده که سنگ آهن آنومالی شمالی، طلا و مس جانجا و ... از این جمله اند. از سوی دیگر نیز اقدام به گسترش حلقه های میانی (همچون کنسانتره سازی، گندله سازی و آهن اسنفنجی) و حلقه های نهایی (نظیر پروژه کلاف در شرکت فولاژ) نموده است.

3

عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه همچون آهن و فولاد غدیر ایرانیان و فولاد شاهرود نیز و همچنین پذیرش و درج نماد خود هلدینگ اصلی (وکغدیر) از مهم ترین اقدامات مدیریت شرکت در راستای شفافیت و البته در شراکت با عموم در بازار سرمایه بوده است.

آن چه از بررسی روند عملکردی وکغدیر در سال های اخیر مشاهده می شود آن است که در وکغدیر از یک شرکت کوچک سرمایه گذاری در سال های نه چندان در حال حاضر به یک هلدینگ بزرگ تخصصی سرمایه گذاری تبدیل شده است. روند کنونی، سرمایه گذاری های انجام شده و تعدد طرح های توسعه در شرکت های زیرمجموعه نشان از آن دارد که رشد جهش گونه و پرشتاب وکغدیر در ماه ها و سال های آینده نیز تداوم خواهد داشت.

با این روند به نظر می رسد چشم انداز ترسیم شده در خصوص حضور در جمع پنج شرکت برتر بورسی حوزه معادن و صنایع مرتبط کشور به لحاظ ارزش بازار، چشم اندازی کاملا تحقق پذیر است. لذا به نظر می رسد میهمان جدید بازار سرمایه قرار است که سرمایه گذاران را یک سرمایه گذاری باثبات، کم ریسک و در عین حال پر بازده میهمان کند.

منبع خبر: سازمان خبری - تحلیلی بورس 24

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید :

نظرات :

این مطلب 2 نظر دارد.

 • جهانشیر برفج
  جهانشیر برفج

  خبری بسیار مفید بود و رفتم که به امید خدا سهم دار این شرکت بشوم

  5 ماه پیش
 • عليرضا حبيبي
  عليرضا حبيبي

  آینده خوبی داره

  3 ماه پیش

شما هم نظر دهید

برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید


Bourse24 Ads 193


پاسخ به سوالات بورسی شما
Bourse24 Ads 198
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 207
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 199
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 143
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 188
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 197
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 206
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 25
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 27
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 28
تبلیغ بورس24
Bourse24 Ads 32
تبلیغ بورس24